7 kwietnia 2013

Woda - dlaczego jest tak ważna?

Człowiek składa się w około 70% z wody. Jak to możliwe? Głównie występuje jako woda wewnątrzkomórkowa, która wypełnia przestrzenie między organellami wewnątrz wszystkich komórek organizmu. Na całość wody w organizmie składa się jeszcze płyn pozakomórkowy czyli osocze, płyn mózgowo rdzeniowy, płyny opłucnej czy płyn osierdziowy.

Aby nasze ciało mogło utrzymywać stan osmozy, czyli stan równowagi, niezbędne jest dostarczenie mu dostatecznej ilości płynów. Mam na myśli dobrych płynów. Najlepiej czystej wody, gdyż tylko taką jest w stanie szybko przerobić na własne potrzeby. Zastanówmy się ile czasu zajmie organizmowi wykrzesanie czystej H2O z puszki coli, czy słodkiego soku, a ile ze zwykłej wody.

Pragnienie pojawia się wtedy, kiedy poziom wody w organizmie jest już stanowczo za niski! Jest sygnałem aby szybko uzupełnić zapasy. Dlaczego? Dlatego, że gdy wody jest za mało zwalnia metabolizm, który zamiast nastawiać się na spalanie energii, przestawia się na poszukiwanie i odzyskiwanie wody.
Często pragnienie mylone jest z głodem, i zamiast sięgnąć po szklankę napoju sięgamy po przekąski, które nie dostarczą niezbędnej wody, więc za chwilę znów czujemy uporczywą ochotę na "coś". Tym "czymś" może być po prostu zwykła woda.

Obserwując ludzi w moim otoczeniu dostrzegam jak większość z nich mało pije. Czegokolwiek. Sama często o tym zapominam. Dlatego postanawiam od dziś wypijać przynajmniej litr zwykłej wody.

Na koniec ciekawostka: W 2006 roku w Instytucie Oakland Research w Wielkiej Brytanii zostały zakończone badania, które jednoznacznie wykazały, że codzienne wypijanie 1,5 l wody spowodowało schudnięcie osób biorących udział w badaniu nawet do 2 kg!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarze :)